Szlak wodny Krutyni

Jak powszechnie wiadomo, szlak krutyński należy do najładniejszych nie tylko w Polsce ale i Europie.

W większości szlak ten jest nieskalany ludzką ręką, co pozwala doświadczyć niezapomnianych przeżyć i pozwala zobaczyć mazury z zupełnie innej perspektywy.

Wiele osób zadaje pytanie, który odcinek jest najpiękniejszy. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Mogę polecić jedynie przepłynięcie się całym szlakiem i ocenienie tego samemu..

Poniżej postaram się przedstawić poszczególne odcinki Krutyni.

Szlaki spływów

Sorkwity - Bieńki (trasa liczy 16 km, czas spływu ok.5h )
Nie jest to sam początek szlaku, ale zarówno jezioro Gielądzkie, jak i Żyndackie są bardzo zarośnięte co powoduje, że często nie da się tamtędy przepłynąć, stąd większość spływów rozpoczynamy w Sorkwitach w stanicy wodnej PTTK. Ten odcinek to głównie jeziora więc nie polecam go początkującym spływowiczom. Na początku jez. Lampackie ( warto tutaj trzymać się lewego brzegu gdyż to właśnie w tym kierunku będzie biegła nasza trasa. Tutaj wśród trzcin ukryty będzie przesmyk do jez. Lampasz. Jezioro będzie się zwężać coraz bardziej aż w końcu zamieni się w malutki strumyk Sobiepanka ( przy niskim stanie wód konieczne tu jest holowanie kajaku ). Przepływamy 1,5 km i wpływamy na jez. Kunjo. Na końcu jeziora ponownie ukryty w trzcinach jest początek rzeki Grabówki. Rzeką tą, albo raczej strugą, dopływamy do jez. Dłużec. Kilka kilometrów dalej ponownie wpływamy na wąską rzekę która łączy jez. Dłużec z jez. Białym. Przed nami zobaczymy kilka wysp, trzymamy się jednak prawej strony gdyż przesmyki pomiędzy wyspami mogą być zarośnięte. Jeszcze tylko kilka machnięć wiosłem i dopływamy do stanicy wodnej PTTK w Bieńkach.
Bieńki - Babięta (trasa liczy 10 km, czas spływu ok 2,5h)
Rozpoczynamy w stanicy wodnej PTTK w Bieńkach. Płyniemy na wprost, trzymając się prawego brzegu. Po przepłynięciu 500m wpływamy w Dąbrówkę, kolejną strugę która prowadzi nas do odludnego jez. Gant. Na końcu jeziora kierujemy się na środek trzcinowiska, gdzie należy odnaleźć wypływ kolejnej strugi. Gancka Struga szerokim korytem wpływa w labirynt trzcin i pałek wodnych, a następnie w las. Po około 900 m mostek na drodze lokalnej, a po następnych 600 m ujście największego dopływu Krutyni – rzeki Babant. Szlak wiedzie dalej w lewo (wyruszając w prawo po 800 m dopłyniemy do zacisznego jez. Tejsowo, po prawej stronie pomost z miejscem dogodnym na kąpiel i nabranie sił na dalszą trasę), dalej rzeka płynie na przemian wśród trzcinowisk i las a po kilku kilometrach zobaczymy stanicę wodną PTTK w Babiętach położoną na prawym wysokim brzegu.
Babięta – Spychowo (trasa liczy 12 km, czas spływu ok 3h)
Rozpoczynam w stanicy wodnej PTTK w Bieńkach. Po ok 1 km jesteśmy zmuszeni dobić do lewego brzegu gdyż czeka nas ok 70m przenoska. Dalej kontynuujemy spływ Babięcką strugą aż dopływamy do jez. Zyzdój Wielki. W połowie jeziora znajduje się zalesiona wyspa o wdzięcznej nazwie „Wyspa Miłości”. Idealne miejsce na zrobienie sobie krótkiej przerwy i ogniska. Dalej kontynuujemy spływ trzymając się lewej strony jeziora. Mijamy cypel i skręcamy w lewo wpływając na jez. Zyzdrój Mały. Na samym końcu znajduje się nieczynna śluza „Lalka”. Tutaj czeka nas kolejna przenoska ( ok 100m ) i jednocześnie zaczyna się Spychowska struga. Płyniemy ok 1 km i dopływamy do stanicy wodnej w Spychowie.
Spychowo-Zgon (trasa liczy ok. 9 km, czas spływu ok 2h)
Rozpoczynamy w stanicy wodnej PTTK w Spychowie. Następnie płyniemy w lewą stronę ( UWAGA! Trzymamy się prawej strony gdyż jezioro jest płytkie i bardzo zamulone, więc nie wolno wysiadać! ). Wpływamy dalej na Spychowską Strugę, która rozszerza się coraz bardziej i po kilku kilometrach zamienia się w zatokę jez. Zdrużno. Tutaj trzymamy się prawego brzegu i przepływając przez wąski przesmyk dostajemy się na jez. Uplik. Jest to bardzo wąskie jezioro o zalesionych brzegach. Po kilku kilometrach dopływamy do jez. Mokre i miejscowości Zgon ( od zganiania bydła ). Trzymając się prawej strony wpływamy w zatokę w której znajduje się stanica wodna PTTK w Zgonie.
Zgon – Krutyń (trasa liczy ok 14 km, czas spływu ok 4h)
Rozpoczynamy w stanicy wodnej PTTK w Zgonie. Przed nami tak naprawdę chyba najtrudniejszy etap, więc nie polecam go początkującym kajakarzom. Na jeziorze Mokrym bardzo często jest wysoka fala co bardzo utrudnia pływanie. Trzymamy się prawej strony i płyniemy tak ok 7 km ( w połowie jest dzikie pole biwakowe ). Dopływamy do śluzy pomiędzy jeziorem Mokrym a Krutyńskim. Po przeniesieniu kajaka, płyniemy dalej jez. Krutyńskim, aż dopływamy do rzeki Krutynia. Jeszcze tylko kilka zakrętów i dopływamy do stanicy wodnej PTTK w Krutyni.
Cierzpięty - Krutyń (trasa liczy ok 8 km, czas spływu ok 2h )
Jest to ciekawa alternatywa dla ludzi, którzy nie chcą płynąć przez całe jez. Mokre. Rozpoczynamy na plaży w Cierzpiętach i jez. Mokre pokonujemy nie wzdłuż tylko w poprzek, przez co mamy do przepłynięcia nie 6 km jeziorem, a 1 km. Dopływamy do śluzy pomiędzy jeziorem Mokrym a Krutyńskim. Po przeniesieniu kajaka, płyniemy dalej jez. Krutyńskim, aż dopływamy do rzeki Krutynia. Jeszcze tylko kilka zakrętów i dopływamy do stanicy wodnej PTTK w Krutyni.
Krutyń-Ukta (trasa liczy ok 14 km, czas spływu ok 4h)
Chyba najbardziej popularny szlak. Rozpoczynamy w stanicy wodnej PTTK w Krutyni. Płyniemy 3 km i dopływamy do starego Młyna, w sezonie często istnieje możliwość zwiedzenia go od środka. Tutaj musimy przenieść kajak ( ok 100 m ). Zazwyczaj można spotkać tutaj przewoźników, którzy za drobną opłatą pomagają w przeniesieniu sprzętu. Gdy ponownie zejdziemy na wodę, początek szlaku jest płytki i wartki ale powoli rzeka staje się głębsza, a nurt wolniejszy. Dopływamy do miejscowości Rosocha ( jest to połowa tego odcinka ). Stąd zaczyna się etap łąk i pól, niezalesiony. Po 3 km dopływamy do Wojnowa. Tutaj można odbić na jez. Duś ( w sezonie zarośnięte co utrudnia pływanie ) na końcu którego znajduje się stary klasztor. Wracamy z powrotem na Krutynie i kontynuujemy spływ aż dopływamy do miejscowości Ukta. Tutaj kończymy spływ za mostem po lewej stronie.
Ukta-Nowy Most (trasa liczy ok 7 km, czas spływu ok 2 h)
Rozpoczynamy na plaży w Ukcie. Po przepłynięciu kilometra po prawej stronie pojawi się stanica wodna PTTK w Ukcie. Kontynuujemy spływ. Krutynia robi się coraz bardziej szeroka i coraz wolniejsza. Wpływamy do rezerwatu Krutynia Dolna. Jest to niemal bezludna część szlaku, sama dzika natura. Po przepłynięciu kilku kilometrów wpływamy do miejscowości Nowy Most. Kończymy odcinek w stanicy wodnej PTTK w Nowym Moście.
Ukta-Iznota (trasa liczy ok 14 km, czas spływu ok 4 h)
Rozpoczynamy na plaży w Ukcie. Po przepłynięciu kilometra po prawej stronie pojawi się stanica wodna PTTK w Ukcie. Kontynuujemy spływ. Krutynia robi się coraz bardziej szeroka i coraz wolniejsza. Wpływamy do rezerwatu Krutynia Dolna. Jest to niemal bezludna część szlaku, sama dzika natura. Po przepłynięciu kilku kilometrów wpływamy do miejscowości Nowy Most. Dalej kontynuujemy spływ i wpływamy na jez. Gardyńskie ( tutaj należy trzymać się prawej strony gdyż wypłynięcie z jeziora jest zarośnięte i ciężko je dostrzec ). Następne na trasie jest jez. Malinówko ( tutaj z kolei trzymamy się lewej strony ). Płyniemy dalej aż docieramy do miejscowości Iznota. Tutaj zatrzymujemy się przed mostem po prawej stronie.
Nowy Most-Kamień (trasa liczy ok 14 km, czas spływu ok 4 h)
Rozpoczynamy w stanicy wodnej PTTK w Nowym Moście. Kontynuujemy spływ i wpływamy na jez. Gardyńskie ( tutaj należy trzymać się prawej strony gdyż wypłynięcie z jeziora jest zarośnięte i ciężko je dostrzec ). Następne na trasie jest jez. Malinówko ( tutaj z kolei trzymamy się lewej strony ). Płyniemy dalej aż docieramy do miejscowości Iznota. Płyniemy dalej aż docieramy do jez. Bełdany. Tutaj należy zachować szczególną ostrożność gdyż jezioro te należy do szlaku wielkich jezior mazurskich. Trzymamy się prawej strony i dopływamy do stanicy wodnej PTTK w Kamieniu.
Kamień – Ruciane – Nida (trasa liczy ok 12 km, czas spływu ok 3h)
Rozpoczynamy w stanicy wodnej PTTK w Kamieniu. Na prawo duża Zatoka Wygryńska oraz znajdująca się na jej południowo-zachodnim brzegu wieś Wygrany. Kontynuujemy spływ prawą stroną jeziora, aż do końca jeziora. Tutaj znajduje się zabytkowa śluza Guzianka. Opłata pobierana jest przed śluzowaniem, pieniądze wrzucamy do podawanego nam przez operatora śluzy woreczka. Po śluzowaniu około 1,5 m wyżej wpływamy na śródleśne jez. Guzianka. Płyniemy prosto do widocznego przed nami przesmyku łączącego jezioro z jez. Guzianka Wielka. Dalej płyniemy w prawo wzdłuż brzegu, mijając pierwsze zabudowania Rucianego-Nidy oraz przystanie jachtowe. Kierujemy się na widoczny przed nami kanał pod mostem drogowym, który wprowadza nas na jez. Nidzkie. Obszar jeziora wraz z przyległymi do niego objęty jest rezerwatem „Jezioro Nidzkie” . W lasach nadbrzeżnych jeziora gnieżdżą się: orzeł przedni, bielik, sokół wędrowny oraz inne chronione gatunki ptactwa. Płyniemy dalej wzdłuż prawego brzegu, widoczny stromy brzeg, kąpielisko z pomostami oraz kanał ,w który wpływamy. Tu znajduje się stanica wodna PTTK Ruciane-Nida, gdzie kończymy spływ.